TĖ REJA | shkarkime | përgjegjësi sociale | harta e faqes     English
Praktikė mėsimore pranė ManeTCI, Gledis KallogjeriGledis Kallogjeri, studente nė vitin e 2-tė tė Masterit Shkencor nė profilin Strukturist pranė Fakultetit tė Inxhinierisė sė Ndėrtimit kreu njė praktikė mėsimore pranė kompanisė Mane TCI pėr rreth 5 javė, pranė kantierit Rolling Hills.

Ja disa nga pėrshtypjet e saj:

 
Sa zgjati praktika juaj?
 
Praktika jonė zgjati 5 javė  26 Mars - 30 Prill.
 
Si ju duk mjedisi i punės?
 
Mjedisi i punės ishte shumė mikpritės, vumė re njė staf shumė bashkepunues me njeri-tjetrin, inxhinierėt dhe arkitektėt konsultoheshin vazhdimisht pėr problemet qė hasnin nė punė dhe i jepnin njė zgjidhje tė pėrbashkėt, pra pėrfundimtare problemeve. Gjithashtu shkėmbenin eksperiencat me njeri-tjetrin. Personalisht mė pėlqeu shumė mjedisi i punės, njė ditė patėm mundėsi tė merrnim pjesė edhe nė gėzimin e njė bashkėpuntori i cili ishte bėrė baba, dhe kolektivi mori pjesė nė kėtė gėzim tė tijin , pra ishte njė mjedis i ngrohtė pune, mendoj un.
 
Si ju duk kultura e kompanisė?
 
Kompania ėshtė njė kompani e madhe, dhe mendoj se vlera kryesore qė e karakterizon kėtė kompani ėshtė organizimi shumė i mirė i strukturave dhe komunikimi midis hallkave tė ndryshme tė strukturės tė cilat duke bashkėpunuar arrijnė njė produkt cilėsor.  Gjithashtu, ėshtė pėr t'u vlerėsuar nė mėnyrė tė veēantė cilėsia e punimeve, kujdesi ndaj punės dhe detajeve si dhe pastėrtia nė ambientet e ku punohet, e cila nė shumė objekte qė kam parė mė parė ėshtė njė problem i vazhdueshėm.
 
Sa ju ka vlejtur kjo praktikė?
 
Shumė, pata mundėsi tė shihja nga afėr shumė mė shumė sesa kisha menduar. Duke qene se vilat ishin nė etapa tė ndryshme tė punimeve ndoqa pothuajse ēdo lloj procesi dhe mėsova shumė nė kėtė drejtim.
 
Cilat ishin eksperiencat e marra nė kėtė praktikė?
 
Eksperienca kryesore them se ka tė bėjė me mėnyrėn e komunikimit nė njė mjedis pune tė tillė me shumė njerėz qė punojnė nė tė njėjtėn kohė nė procese tė ndryshme. Kjo besoj se ėshtė e papėrsėritshme , pasi vėshtirė tė gjesh kantiere tė tjera nė Shqipėri me dimensione tė tilla qė tė mund tė shohėsh kaq punime njėkohėsisht. Pėr tė qenė mė e detajuar, gjatė praktikės kam parė punime tė lidhjes sė armaturės, betonimit , ē'armimit, muraturės , ndėrtimit tė ēatisė , rifiniturė , etj. Dhe problematikėn qė mund tė paraqesi secili nga kėto procese , por edhe zgjidhjet e mundshme.
 
Si ishin coaching qė ju mbikqyrėn?
 
Patėm gjithė kohės marėdhėnie tė ngushtė me Ing. Gjergji Mahilaj , i cili ishte vėrtet i shkėlqyer, kishte mbi tė gjitha njė veēori qe na ndihmoi shumė, i pėlqente tė analizonte gjėrat por edhe ta shprehte kėtė analizė qė ai bėnte, pra na sqaroi me shumė dėshirė ēdo proces , ēdo kleēkė, ēdo problem dhe zgjidhje tė mundshme , dhe na arsyetoi zgjidhjet e dhėna. Gjithashtu Ing. Petraq Fidhe ishte shumė I gatshėm tė na ndihmonte dhe vazhdimisht u interesua pėr ecurinė tonė.
 
A do tė punonit nė njė mjedis tė tillė?
 
Me shumė kėnaqėsi. Nuk ėshtė e thjeshtė tė gjesh njė kompani tjetėr me njė mjedis pune tė tillė qė pėrveē kėnaqėsisė sė realizimit tė projekteve tė mėdha , tė jep kėnaqėsi qė tė lejon tė zhvillosh punėn tėnde nė njė mjedis me bashkėpunėtorė korrekt.
 
A rekomandoni shokė tuajėt pėr tė kryer praktikė pune pranė kompanisė sonė?
 
Sigurisht, pėr mua ishte njė eksperiencė me shumė vlera , madje mė vjen keq qė  shumė nga shokėt dhe shoqet e mia nuk e patėn njė eksperiencė tė tillė.
 
Ēfare do tė pėrmirėsonit?
 
Tė them tė drejtėn, e mendoj dhe nuk mė vjen ndonjė gjė nė mendje. Ndoshta nėse do kishte patur vende tė lira nė furgonin e punėtorėve do tė kishte qenė mė mirė :P, rruga na lodhi pak.